Víkend bude horký, po něm hrozí opět silné bouřky

Předpověď na začátek příštího týdne je velice složitá

Víkend bude horký, po něm hrozí opět silné bouřky

Počasí je nyní klidné, ale na obzoru už je zase trochu větší divočení. Již na víkend  se toiž nejprve poměrně výrazně oteplí, když v sobotu i neděli očekávámne, že by denní teploty už dosahovaly ke 30 °C, na Moravě může být i tepleji. V sobotu asi ještě ne, ale v neděli už by se pak aspoň v Čechách mohly vyskytovat odpolední bouřky. Na západě Čech budou kvůli tomu teploty už trochu nižší, ale celkově jde říci, že půjde o horký letní víkend. Nicméně vedra nebudou vyloženě exrémní.

A pak přijde opět nepříjemná situace na začátku příštího týdne. Od západu se bude nasouvat vzduch chladnější, ale jen velmi, velmi pomalu. Takže nastane situace, kdy na Moravě bude ještě horké počasí (nyní se zdá, že určitě v pondělí a možná i v úterý i přes 30 °C), v Čechách už mnohem chladnější. Vzniknou tak značné teplotní rozdíly mezi východem a západem, budou se objevovat četné bouřky a déšť a přesná výše teplot pro konkrétní místo je na první polovinu příštího týdne velice špatně předvídatelná. Víme, že východ bude výrazně teplejší než západ a to po dobu několika dní. Postupně bude tendence k ochlazování od západu v celé republice.

Situace pro období od neděle do úterý či až středy opět bude nahrávat nebezpečným jevům, tedy silným bouřkám, přívalovým dešťům i větru. Na vydání výstrahy je zatím brzy, neboť přesný způsob přechodu studené fronty bude ještě v modelech teprve upřesněn. Každopádně vždy, když vidíme takovouto meteorologickou situaci, tak to zavání průšvihem. Letos v létě se tyto situace opakovaně obnovují - místo klasické studené fronty se do Německa dostávají vyloženě tlakové níže, které jsou hodně nevyzpytatelné a mají velký potenciál k ničivým srážkám.

Snad se situace nakonec nevyvine tak dramaticky, jako tomu bylo v minulém týdnu v Německu. obrázky dopadů zdejších povodní jistě máme ještě v živé paměti 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK