V Číně za den napršelo to, co v Česku za celý rok!

Výsledkem byly extrémní povodně

V Číně za den napršelo to, co v Česku za celý rok!
Další katastrofické projevy počasí jsou ohlášeny z Číny. V minulých dnech tam v provincii Henan zazbamenali málo vídané extrémní deště, které několikanásobně předčily například naše běžné bouřky. Ve městě Zhengzhou naměřili za pouhý jeden den, za 24 hodin, neuvěřitelných 552 mm srážek! Je to pro naše prostředí naprosto nepředstavitelné, protože takové množství třeba v Praze v průměru nenaprší a nenasněží ani za celý rok. Roční průměr srážek v Praze je jen lehce nad 500 milimetry. Představa, že by vše spadlo v jednom dni, vyžaduje opravdu velkou fantazii.

A z toho 200 mm spadlo v čínském městě za pouhou jedinou hodinu v úterý v podvečer. U nás v Česku se ani v těch nejsilnějších bouřkách obvkle nestává, že by za hodinu spadlo více než 50 mm. Rekordní úhrn deště za 24 hodin u nás činí 345 mm, ale ten je z konce 19. století a jeho přesnost je trochu diskutabilní. A ještě stojí za to doplnit, že za tři dny dosáhly čínské úhrny 617 mm. To se mimochodem přibližuje i místnímu celoročnímu průměru! Zhengzhou přitom není žádná vesnice v horách s podivným mikroklimatem. Je to obří metropole s 12 miliony obyvatel! Skoro desetkrát větší než Praha..

Neskutečně extrémní srážkové úhnry samozřejmě způsobily veliké povodně a sesuvy půdy. Z regionu jsou hlášeny oběti na životech. Postižená oblast ale není plošně tak rozsáhlá, protože extrémní úhrny srážek byly z bouřek, jež se po mnoho hodin obnovovaly nad stále stejným místem. Ve výsledku šlo o jen podobně vzácný a extrémní, rovněž i nečekaný, jako bylo třeba naše nedávné tornádo.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK