Řeky už klesají, na východě ještě hrozí problémy

Vydatné deště mohou znovu přinést stupně povodňové aktivity

Řeky už klesají, na východě ještě hrozí problémy

V průběhu neděle na většině území už ustaly srážky, a zvýšené hladiny řek již během dne všude klesaly. Z mapy Česka postupně mizely stupně povodňové aktivity, i když nadále zůstávají stavy vody v řekách velmi vysoko nad normálem a některé dokonce na historických maximech pro polovinu května. Týká se to celé republiky a jak menších, tak i větších toků. Kromě srážek pomáhá stavům vody i nadále vcelku chladné počasí, které snižuje výpar. Půdy jsou vodou nasáklé jako mokrá houba. 

Není tedy divu, že další vydatnější deště, které během pondělí zasáhnou již jen východní polovinu Moravy a Slezsko, mají potenciál znovu zvýšit hladiny na povodňové stupně. Byla proto vydána výstraha s platností zejména pro větší část Moravskoslezského a Zlínského kraje na dosahování druhých stupňů povodňové aktivity, tedy stavů pohotovosti. Lokálně může jít dokonce i o stupně třetí, tedy povodňové ohrožení.  Srážky se objeví zejména v pondělí během dne a řeky mohou být na nebezpečných úrovních až do úterního poledne.

Maximální intenzita srážek bude asi 30 mm za 6 hodin a 50 mm za 24 hodin, což je ve formě trvalého deště opravdu hodně, ačkoliv nečekáme, že by takto silný déšť zasáhl větší území, běžně půjde o úhrny spíše do 20 mm. V Čechách se objeví už jen přeháňky a žádná výstraha zde tedy neplatí. V dalších dnech od úterý očekáváme již jen přeháňky na celém území a povodňová hrozba by tak neměla již pokračovat.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK