Vydatný déšť zvedá hladiny řek, přeháňky i v dalších dnech

Na řadě míst byly zaznamenány povodňové stupně

Vydatný déšť zvedá hladiny řek, přeháňky i v dalších dnech

Četné a místy i vydatné srážky související s frontálním rozhraním pokračovaly i během čtvrtečního dne. Za posledních 24 hodin (do čtvrtka 23:00) napršelo místy 20-40 mm, ojediněle i více. Nejvyšší úhrny byly hlášeny z jižní Moravy, Vysočiny, části středních a jižních Čech a z okolí Opavy.

Intenzivní déšť, který už má na mnoha místech půda problém absorbovat, tak směřuje do koryt řek a zvedá jejich hladiny. První stupeň povodňové aktivity (bdělost) byl dosažen na více než 15 místech napříč republikou, ojediněle byl dosažen i druhý stupeň. K výjimečné situaci ale došlo na řece Hvozdnici v Jakartovicích na Opavsku. Zde hladina během večerních hodin stoupla skoro o 1,5 metru a průtok dosáhl teoretické doby opakování jednou za více než sto let. 

Srážky se budou v Česku vyskytovat i v dalších dnech, ale kromě noci a pátečního dopoledne už by měly být méně vydatné. Od soboty čekáme na většině území přeháňky, případně občasný déšť. Četnější by přeháňky měly být odpoledne a méně časté v ranních hodinách.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK