Na horách sněžilo, v noci na sobotu přízemní mrazíky

Snad půjde o poslední hrozbu pro zahrádkáře.

Na horách sněžilo, v noci na sobotu přízemní mrazíky

Ani 7. května v kalendáři nebrání tomu, abychom se v Česku dočkali dalšího sněžení. V noci na pátek a během pátečního dopoledne se ve vyšších polohách objevovaly sněhové přeháňky a ve výškách okolo 1000 metrů nad mořem a výše se i na zemi vytvářela sněhová pokrývka, jak dokládají webové kamery z hor. Sněžení se objevovalo nejen v noci a ráno, ale vlastně i během dne, včetně odpoledne. Šlo o typické přeháňkové a navíc větrné počasí. Překvapení se odehrálo u Milevska, kde se odpoledne jedna přeháňka proměnlia i v bouřku. Překvapivé je to zejména s ohledem na denní teploty do 12 °C.

V noci na sobotu se vyjasní a v chladné vzduchové hmotě očekáváme pokles teplot do blízkosti bode mrazu. Sice se většinou udrží nad nulou, ale lokální mrazy se objevit mohou a mnohem větší část území zasáhnou přízemní mrazíky, které jsou nebezpečím hlavně pro zahrádkáře. Na mrazíky je vydána výstraha. Mohou se objevit po celé republice, ale větší pravděpodobnost nízkých teplot je v v Čechách.  Mělo by jít o úplně poslední mrazíky této sezony. 

Známí "ledoví muži" přijdou až příští týden (středa až pátek), to už budou noční teploty spolehlivě vysoké. Obecně platí, že přízemní mrazíky se v první polovině května vyskytovat mohou prakticky kdekoliv. Zrovna tak ani sněžení na horách není v květnu nijak neobvyklé. Současné počasí není extrémně chladné, ale co je překvapivé, tak chlad už trvá několik týdnů. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK