Před devíti lety jsme byli na prahu extrémní dubnové vlny veder

Teploty na konci dubna přesahovaly i 30 °C

Před devíti lety jsme byli na prahu extrémní dubnové vlny veder

Letošní duben nám kromě úplného začátku nabízí většinou chladnější ráz počasí. Ten je způsobený opakovaným přílivem studeného vzduchu ze severních směrů. Pokud se však proudění obrátí, tak jako se stalo v dubnu 2012, může i tento měsíc přinést doslova tropické teploty.

Přesně před devíti lety, 25.4.2012 počasí venku na nic mimořádného neukazovalo. Teploty se v nižších polohách pohybovaly kolem 17 °C, což v tuto dobu není nic neobvyklého. Už následující den ale výrazně zesílil příliv teplého vzduchu od jihozápadu, který přinesl teploty nad 20 °C na většinu území, v Plzni a v Doksanech bylo 25 °C. 

Další zvýšení teplot přinesl 27. duben, v Praze a Českých Budějovicích bylo 28 °C. V dalších dnech nárůst teploty pokračoval a vyvrcholil 29. dubna, kdy v Plzni, Bolevci a v Brandýse nad Labem, Staré Boleslavi dosáhlo maximum tropických 31,8 °C. Jde o historicky nejvyšší teplotu naměřenou v dubnu na našem území. Vysoké teploty vydržely ještě několik dní, ale v polovině května dorazilo výrazné ochlazení s četnými mrazíky. I na tomto případu vidíme, jak jarní počasí dokáže být proměnlivé.  

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;ogimet

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK