Meteorologové opět očekávají nadprůměrnou hurikánovou sezónu

Nad Atlantikem se očekává nadnormální počet tropických bouří.

Meteorologové opět očekávají nadprůměrnou hurikánovou sezónu

Hurikánová sezóna v Atlantiku vrcholí na přelomu léta a podzimu. Ale už nyní meteorologové z AccuWeather sestavili předpověď na letošní sezónu. Ta přichází po mimořádně aktivním roce 2020, kdy bylo zaznamenáno 30 bouří a hurikánů, které byly dostatečně silné, aby si zasloužily pojmenování. Dokonce došlo k tomu, že připravený seznam jmen nestačil a několik posledních bouří bylo pojmenováno řeckými písmeny, např. hurikán Zeta.

A jaká je tedy předpověď na letošní sezónu? Celkově by měla být mírně nadprůměrná, ale loňský rekord pravděpodobně překonán nebude. Nad Atlantikem se očekává celkově 16-20 pojmenovaných bouří, z toho 7-10 o síle hurikánu. Opravdu silných hurikánů s rychlostí větru nad 178 km/h se čeká 3 až 5. Minulý rok to bylo 13 hurikánů, z toho šest silných.

Jednou z příčin nadprůměrné sezóny by měla být vysoká teplota moře nad velkou částí Atlantiku a moří u pobřeží Severní a střední Ameriky. Nejistotu do předpovědi vnáší intenzita jevu La Niña, který souvisí s teplotou moře u západního pobřeží Jižní Ameriky a ovlivňuje i podmínky pro vznik hurikánů. V každém případě doporučují místní meteorologové začít přípravy na hurikánovou sezónu v ohrožených oblastech už nyní. 

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;AccuWeather

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK