V Beskydech napadl metr sněhu! To tu v dubnu nepamatují...

Srážkový úhrn na Lysé Hoře činí 120 mm za čtyři dny!

V Beskydech napadl metr sněhu! To tu v dubnu nepamatují...

Je to až neuvěřitelné, ale v polovině dubna se české hory topí v přívalech nového sněhu. Nejvíce se to týká Beskyd, kde několik dní trvalého a vydatného sněžení přineslo na dubnové poměry zcela nevídané množství sněhu. Sněžit začalo v pondělí odpoledne a v úterý ráno hlásila stanice Lysá hora 12 cm nového sněhu, ve středu ráno dalších 30 cm, ve čtvrtek ráno dalších 36 cm a v pátek ráno dokonce přibylo 42 cm sněhu. V součtu se tedy vlastně jednalo o 120 cm nové sněhové pokrývky! Celková aktuální výška sněhu činí na tomto místě 158 cm. V půlce dubna! 

Taková událost není rozhodně běžná. Dokonce jde o vlastně dubnový sněhový rekord pro toto místo, protože od doby oficiálního měření sněhu ještě nikdy v dubnu tolik nového sněhu nenapadlo. Celková výška sněhu tu byla v polovině dubna vyšší naposledy před 51 let, ale tehdy v roce 1970 šlo z větší části o sníh starý, ještě ze zimy. Řeč je stále o vrcholu Beskyd - Lysé hoře - nicméně vydatné sněžení minulých dní zasáhlo celé toto pohoří. Desítky centimetrů sněhu se týkaly i řady dalších míst v nejvyšších partiích. 

Sněžilo i v dalších českých horách, zejména Jeseníkách a Krkonoších. Nyní je ve výškách kolem 800 metrů dostatek sněhu pro běžkaře, kteří by tak mohli klidně využít nadcházejícího víkendu. Od neděle se teploty dostanou i v těchto vyšších výškách nad nulu a sníh bude přecházet v občasný déšť. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK