Jarní mrazy silně poškodily vinaře ve Francii

Teploty v této zemi známé produkcí vína klesly až na -6 °C.

Jarní mrazy silně poškodily vinaře ve Francii

Jarní ochlazení s nočními mrazy patří mezi obávané meteorologické jevy mezi vinaři a ovocnáři v mnoha evropských zemích. V posledních několika letech jsou častým fenoménem, který obvykle následuje po období teplého počasí v první části jara.

Přesně tento scénář postihl v minulých dnech francouzské zemědělce. Výrazné ochlazení v končícím týdnu, které jsme zaznamenali i u nás, přineslo zkázu do francouzských vinic v řadě regionů. V údolí řeky Rhôny se ztráty odhadují na 80-90 % normální sklizně. Ta letošní tak bude asi nejhorší za posledních 40 let. V Burgundsku bylo pravděpodobně poškozeno více než 50 % očekávané úrody. Škody jsou nejen na vinicích, ale i v sadech ovocných stromů, například meruněk a jabloní.

Škodám se nepodařilo zabrátit ani pomocí klasických obranných metod jako jako je zapalování ohňů nebo promíchávání vzduchu při zemi. Je ale možné, že bez nich by byly ztráty ještě větší. V reakci na rozsah poškození vyhlásila francouzská vláda stav zemědělské katastrofy a začala nabízet podoporu zasaženým zemědělcům. 

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK