Páteční ráno bylo místy značně mrazivé

I v nížinách se našla místa s více než pětistupňovým mrazem

Páteční ráno bylo místy značně mrazivé

Po chladném čtvrtečním odpoledni se ve večerních hodinách na většině území rozpadla oblačnost a během noci zeslábl i vítr. Za těchto podmínek nic nebránilo značnému poklesu teploty, téměř na celém území ráno mrzlo. 

Nejchladněji bylo tradičně v horských mrazových kotlinách, na Šumavě klesla teplota až na -17 °C. Jen nepatrně tepleji bylo na rašeliništi u Jizerky v Jizerských horách. V noci zde naměřili až šestnáct stupňů pod nulou. 

Na většině území byl mráz samozřejmě mírnější, nejčastěji od -1 °C do -6 °C. Celonoční teploty nad nulou byly jen velmi výjimečné, hlásil je třeba Mokošín na Pardubicku nebo Klementinum v centru Prahy. Poměrně silné mrazy se vyskytly na některých místech jižní Moravy, v Pohořelicích naměřili sedm stupňů pod nulou, podobný mráz byl i v Kobylí.

Teploty se lokálně lišily i o několik stupňů v závislosti na místním reliéfu krajiny a dalších podmínkách. Tepleji bylo v místech, kde v noci mírně foukalo (například ve zmiňovaném Mokošíně), chladněji v údolních lokalitách chráněných před větrem. 

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK