Ve čtvrtek až 26,5 °C, přišly i lokální bouřky

Odpolední teploty byly hlavně na Moravě extrémně vysoké.

Ve čtvrtek až 26,5 °C, přišly i lokální bouřky

Mimořádně teplé počasí pokračovalo v Česku i během prvního dubnového dne. Nejvyšší teploty se tentokrát přesunuly na Moravu - v její jižní části byl na několika místech zaznamenán letní den s denním maximech 25 °C a více.

Nejvyšší teplota byla změřena na stanici ve Strážnici (okres Hodonín), kde se při slunečném počasí vzduch prohřál až na 26,5 °C. Rovných 26 °C bylo i v Dyjákovicích a v Lednici. Mimo jihomoravské lokality byl letní den s maximem 25,3 °C i v Ostravě-Porubě. Teplo ale bylo i na zbytku území ČR s maximy převážně kolem 19/23 °C. Rekord pro 1. duben padl podle zprávy ČHMÚ na 68 % stanic měřicích alespoň 30 let.

Zajímavostí je, že čtvrteční maximum bylo o tři desetiny stupně vyšší než celorepublikové maximum pro měsíc březen (26,2 °C z roku 1927). Pokud by takto teplo bylo už včera, byl by březnový rekord překonán. Ale protože ani 1. dubna nikdy tak teplo, jak dnes nebylo, můžeme konstatovat, že na 26,5 °C letos teplota vystoupila nejdříve od počátku roku. 

Kromě teploty připomenuly léto i lokální bouřky, které dorazily odpoledne spolu s četnými přeháňkami. Hřmělo kolem Valašských Klobouků a v podvečerních hodinách i u Rychnova nad Kněžnou a v části Prahy. 

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK