Vědci naměřili v tropické bouřce teplotu -111 °C

Jde o zpětně potvrzený rekord z roku 2018

Vědci naměřili v tropické bouřce teplotu -111 °C

Američtí vědci v nedávné době vydali studii, kterou potvrdili dosud nejnižší teplotu, která kdy byla naměřena v atmosféře Země. Jedná se o rekord vyhlášený zpětně, neboť samotné měření proběhlo už 29. prosince 2018. Nešlo ale o klasické měření teploměrem, tato teplota byla zjištěna složitou analýzou družicového snímku pořízeného polární družicí NOAA. Vědci stanovili tuto teplotu na -111 °C, což je tedy dosavadní rekord.

Takto nízká teplota se objevila na vrcholu tropické bouřky, který dosáhl výšky asi 20 km nad zemí. Jedná se už o část atmosféry, které se říká stratosféra. Do té už obvykle oblačnost nezasahuje - standardně se oblačnost vytváří jen v troposféře, která sahá v polárních oblastech do výšky 7 km a v rovníkových až do 18 km. Pouze při silných bouřkách může oblačnost dočasně "prostřelit" až do stratosféry. Ve jmenovaném případě se oblačnost tedy dostala až do výšky 20 km. Paradoxně tedy právě nad rovníkovou oblastí je největší šance na dosažení nejnižší teploty. 

Ve skutečnosti je otázka "nejnižší teploty v atmosféře" dost komplikovaná a odpovědi jsou nejasné. Ve vyšších hladinách atmosféry se totiž teplota velmi obtížně měří, nejen proto, že zde nejdou přístroje, ale hlavně protom že zde panuje velmi řídký vzduch a čím výše stoupáme, tím je řídčejší. Fyzikálně vzato tak vlastně vyšší hladiny atmosféry žádnou teplotu ani nemají. Teplota vzduchu totiž vlastně ukazuje, jak rychle se pohybují částice vzduchu. Vyšší teplota znamená větší pohyb částic. Žádný pohyb částic znamená teplotu absolutní nuly, tedy -273 °C. Nižší teplota tedy nemůže existovat, zatímco směrem nahoru je teplota neomezená. Tam, kde žádný vzduch není, tedy nejsou žádné částice, žádná teplota neexistuje. Což je vlastně celý vesmír, kromě atmosféry jednotlivých planet a hvězd.

Jak je patrné z výše popsaného, je samotní teplotní rekord -111 °C trochu spornou záležitostí. Může však posloužit představě, jak velká zima se nachází nad našimi hlavami, ještě vyše, než létají letadla...

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK