Noc na neděli byla mrazivá, na Šumavě bylo -24 °C

Odcházející zima ještě ukázala, co umí.

Noc na neděli byla mrazivá, na Šumavě bylo -24 °C

Během sobotního dne k nám proudil studený vzduch od severu, ve které se denní teploty udržovaly jen v blízkosti nuly, ve vyšších polohách i několik stupňů pod nulou. K tomu se na většině území v podvečerních hodinách protrhala oblačnost, což přisěplo k dalšímu poklesu teploty.

V důsledku příznivých meteorologických podmínek a za přítomnosti izolující sněhové pokrývky došlo na šumavských pláních k rychlému večernímu propadu teploty. Na Březníku už ve 20 hodin dosáhl mráz síly dvacet stupňů a ochlazování pokračovalo ještě několik dalších hodin až na -23,4 °C. Ještě o 0,7 °C chladněji bylo na Rokytské Slati. Úplně nejchladnější stanicí během noci na neděli byla nakonec Kvilda, Perla s minimem -24,6 °C. Před půlnocí už pokles teploty na Šumavě ukončila oblačnost, bez ní by byla minima zřejmě ještě o několik stupňů nižší.

Kromě severozápadní poloviny Čech byla minima solidně mrazivá i na zbytku území ČR. S přibývající oblačností se ale od západu během noci oteplovalo a tak ranní teploty už byly často podstatně vyšší než noční minima. Nejpozději oblačnost dorazila na východ Moravy a Slezska, kde tak měla teplota nejvíce času klesat. Například ve Frenštátu p. Radhoštěm se zastavila na -12,6 °C, ve Velkých karlovickích dokonce o tři stupně níže.

 
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK