Únor v ČR přinesl rozpětí teplot přes 51 °C, jde o rekord!

Padaly rekordy v mrazu i teplu, jako celek byl měsíc paradoxně průměrný

Únor v ČR přinesl rozpětí teplot přes 51 °C, jde o rekord!

Zatímco v pátek 12. února ráno bylo na stanici Rokytská slať naměřeno -30,6 °C, o pouhých 11 dní později ohlásila stanice v nepříliš vzdáleném Vyšším Brodu (vlastně rovněž na Šumavě) už rovných +20 °C!  Dalšího dne pak naměřili ve Vidnavě ve Slezsku 20,7 °C. Rozpětí teplot v rámci Šumavy tak činilo v tomto relativně krátkém období extrémních více než 50 °C a v rámci Česka dokonce přesáhlo 51 °C. Podle našich záznamů se jedná nejspíš o vůbec největší dosažené teplotní rozpětí v měsíci únoru, jaké kdy bylo v Česku zaznamenáno! Současně jsme patrně zaznamenali největší rozpětí teplot zaznamenáné během 12 dní vůbec v historii měření teploty v naší zemi!

Únor byl teplotně vůbec extrémní měsíc, protože byly zaznamenány teploty jak mimořádně podprůměrné trvající asi týden, a současně i série dní mimořádně nadprůměrných. Byly evidovány i neobvykle velké teplotní rozdíly v konkrétních dnech mezi různými částmi Česka, kdy třeba v Polabí bylo jen těsně nad nulou a v podhůří Šumavy již zmíněných až 20 °C ve stejný okamžik. Zaznamenli jsme dny s velkými teplotními rozdíly mezi severem a jihem Česka, a později zase dny se silnou teplotní inverzí a tedy rozdíly mezi nížinami a horami. 

Dá se tedy říci, že z teplotního hlediska vyváděl únor "psí kusy", jaké si už nepamatujeme mnoho let. A když se to všechno sečte dohromady, tak zcela paradoxně a přitom zároveň logicky vychází, že jako celek to byl měsíc teplotně přibližně normální. Dokonce, a to je opravdu paradox, skončil jako jeden nejnormálnějších za poslední léta, protože např. v Praze činila teplotní odchylka od průměru posledních 30 let pouhých +0,1°C. To už je takové kouzlo statistiky. Jeden den budete o hladu, druhý den se přejíte k prasknutí a statistický průměr ukáže, že jste po tyto dva dny jedli normálně. Letošní únor budiž nádherným důkazem tohoto jevu při hodnocení počasí.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK