Mrazivý vzduch zalil ve čtvrtek celé Česko

Na některých místech byla ale chladnější středa - proč k tomu došlo?

Mrazivý vzduch zalil ve čtvrtek celé Česko

V několika uplynulých dnech ovlivňovalo počasí u nás výrazné teplotní rozhraní, které oddělovalo velmi studený vzduch na severu a severozápadě od poněkud teplejšího na jihovýchodě. Změna dorazila během středečního večera a noci na čtvrtek. Frontální rozhraní ustoupilo mimo naše území  a kolem tlakové níže nad Balkánem pronikl velmi studený vzduch dál na jih než v minulých dnech.

Čtvrteční ráno tak přineslo teploty -7/-12 °C na velkou většinu našeho území. Přes den jsme zaznamenali hodnoty kolem -5 °C, v Čechách ojediněle až -2 °C. S nadmořskou výškou ale teplota rychle klesala a třeba vyšší polohy Vysočiny měly teplotu blízko -10 °C.

Zajímavostí je, že ne všude se mezi středou a čtvrtkem ochladilo. Hlavní střední a severozápadní Čechy zaznamenaly místy i citelné zmírnění mrazu. Příčinou byla vrstva velmi studeného vzduchu v nižších vrstvách atmosféry během středy. Ve čtvrtek už byl vzduch lépe promíchaný a tedy v nížinách i teplejší.

Mrazivé počasí bude pokračovat i v dalších dnech, noční teploty při vyjasnění budou klesat i pod -15 °C, detaily nabízí dlouhodobá předpověď.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK