Teď nasněží, v příštím týdnu přijde sibiřská zima!

Teploty ve druhé půlce poklesnou hluboko pod nulu

Teď nasněží, v příštím týdnu přijde sibiřská zima!

Zdá se, že nejsilnější úder letošní zimy je právě před námi! Už nyní do severní Evropy natéká mimořádně studený vzduch z Arktidy, který se zatím zastavil u naší severní hranice. Česko leží na výrazném teplotním rozhraní – v Polsku už teploty od neděle zůstávají pod -5 °C po celý den, v Rakousku překračují +5 °C. Naše republika se nachází na pomezí toho, takže zatímco na severu už výrazně mrzne, na jihu se teploty drží nad nulou. Co se bude dít dál?

noci z neděle na pondělí dojde k srážce teplého a studeného vzduchu přímo nad námi. Když se na bitevním poli střetnou dvě armády, obvykle „teče krev“. Při střetu dvou vzduchových hmot zase vznikají srážky. A to se stane i nyní- zatímco v severní polovině tohoto rozhraní, tedy přibližně v severní polovině republiky, půjde o vydatné sněžení, na jihu půjde o déšť. Na pomezí toho mohou být srážky nejen smíšené, ale místy čekáme i mrznoucí déšť, který může způsobit náledí. To hrozí hlavně na Moravě, třeba v oblasti Brna. V Čechách a na severu Moravy může napadnou i přes 10 cm sněhu, lokálně až 20 cm a to i v nižších polohách!!! 

Do nového týdne se tak v pondělí probudíme s vydatnou novou sněhovou pokrývkou na větší části republiky. Ve zbytku týdne už nečekáme mnoho srážek, ale zato se začne víc a víc projevovat studený vzduch. V pondělí a úterý ještě může být na jihu republiky kolem nuly, od středy do konce týdne by již měla studená vzduchová hmota ovládnout celou republiku. Nahromaděný sibiřský vzduch se totiž vydá na cestu k jihu, propadne se poté až na Balkán. Asi nejsilnější mrazy čekáme u nás okolo čtvrtka a pátku, kdy by denní teploty mohly zůstávat po celém Česku někde mezi -4 a -8 °C, ty noční budou běžně klesat k -20 °C!

Těsně před polovinou února tak přijde nejen nejsilnější mráz letošní zimy, ale možná nejsilnější za několik posledních let. 


Podívejte se na aktuální dlouhodobou předpověď.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK