AKTUÁLNĚ:    Silné mrazy v Česku!    |    Výstraha na silný mráz

Arktický vpád před 36 lety přinesl i do velkých měst kolem -25 °C

Po Novém roce 1985 dorazilo razantní ochlazení na mimořádně nízké teploty.

Arktický vpád před 36 lety přinesl i do velkých měst kolem -25 °C
V aktuálních dnech zaznamenáváme průměrné až nadprůměrné teploty bez větších extrémů. Rozhodli jsme se tak podívat do meteorologické historie, konkrétně na rok 1985, o kdy se o absenci extrémů rozhodně mluvit nedalo.

Rok 1985 začal už tak poměrně chladným počasí s odpoledními teplotami i ve velkých městech kolem -5 °C, minima se zde nacházela blízko -10 °C. Šlo tak o teploty podprůměrné, ale zdaleka ne nijak mimořádné.

Výrazné zesílení mrazů zapříčinil příliv velmi studeného, arktického vzduchu od severu. Ten k nám postupně pronikal mezi 3. a 5. lednem a dalších několik dní nad naším územím setrvával. A právě v této době, kdy se u nás mrazivý vzduch "usadil" byly mrazy nejsilnější.

V Ostravě-Porubě hned dvakrát klesla teplota na -27,3 °C, v Brně-Tuřanech bylo nejchladněji 7. ledna (-24,1 °C) a v Praze-Libuši o dva dny později, rovných dvacet pět stupňů pod nulou.  Mimořádně chladno bylo i přes den, denní maxima se v nejstudenějších dnech pohybovala jen kolem -15 °C i ve velkých městech!

Mimo větší města byly naměřeny i nižší teploty, například v Biskupicích u Jevíčka klesla rtuť teploměru hned ve dvou dnech na -30 °C. Atmosféru ladovské zimy doplňovala v těchto dnech i nezanedbatelná sněhová pokrývka, na zmíněných stanicích v Praze, Brně a Ostravě leželo kolem 15-20 cm sněhu.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK