AKTUÁLNĚ:    Silné mrazy v Česku!    |    Výstraha na silný mráz

V Alpách napadnou až 4 metry nového sněhu

Nejvyšší úhrny se očekávají v části Rakouska a Itálie

V Alpách napadnou až 4 metry nového sněhu

Počasí nad velkou částí Evropy bude v nejbližších dnech ovlivňovat mohutná tlaková níže. U nás se její přítomnost projeví oteplením a zesílením větru od pátku do neděle, v západní Evropě ochlazením, ale zřejmě nejnebezpečnější bude situace na jižním návětří Alp. Do této oblasti bude proudit vlhký vzduch, který bude horskými masivy vytlačován vzhůru za vzniku extrémních srážkových úhrnů.

V oblasti přibližně mezi rakouským Villachem a italským Bolzanem se očekávají srážkové úhrny až kolem 500 mm, možná až 700 mm! Pro představu, 500 mm spadne v sušších částech ČR za celý rok. V nižších polohách bude pršet, vyšší polohy v horách ale budou zasypávat metry nového sněhu.

Při takovém množství sněhu bude docházet ke značnému sesedání, ale i tak by v poměrně rozsáhlé oblasti mohlo napadnout během několika dní více než 2,5 metru a lokálně kolem 4 metrů nového sněhu. Kromě zjevných problémů v dopravě hrozí i mohutné laviny podpořené velkým množstvím nového sněhu. V místech, kde budou srážky dešťové, naopak může dojít k rozvodnění toků.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;severe-weather.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK