Austrálie trpí vedrem ještě před začátkem léta

Noční teploty v Sydney neklesly ani pod 25 °C.

Austrálie trpí vedrem ještě před začátkem léta
Austrálie stojí nyní oproti nám na prahu léta. A to jak se zdá, bude opět velice horké. Už v průběhu listopadu, tedy vlastně ještě na jaře, byly totiž zaznamenány opravdu extrémně vysoké teploty. V neděli 29. listopadu zaznamenali v Novém Jižním Walesu denní maximum 46,9 °C a šlo tak o historicky nejvyšší teplotu naměřenou v Austrálii v měsíci listopadu. Zároveň byla v Sydney zaznamenána nejteplejší jarní noc, když teplota neklesla níže než na 25,4 °C. Přes den pak i v tomto velkoměstě překročila 40 °C.

Australská vedra jsou v posledních letech výrazně silnější než bývalo dříve zvykem. Projevuje se to také na stále četnějších a rozsáhlejších požárech, které také už začaly i letos v souvislosti s nebývale horkým a suchým listopadovým počasím. Srážek totiž spadlo jen poloviční množství oproti normálu. A stejně jako u nás, jarní srážky jsou v Austrálii důležité pro celkový stav vegetace v průběhu letní sezony.

Podle vědců se průměrné teploty v Austrálii zvedly za posledních 100 let o 1,44 °C, ale naprostá většina růstu jde na vrub posledním třem desetiletím. A poslední roky naznačují ještě zrychlení růstu teplot, avšak budeme muset počkat pár let, abychom mohli konstatovat, že jde skutečně o změnu klimatu a nikoliv jen o náhodně teplé roky. 


Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK