Extrémně silný hurikán Iota ohrožuje Střední Ameriku

Iota je už 30. pojmenovanou bouří během letošní mimořádně aktivní sezóny.

Extrémně silný hurikán Iota ohrožuje Střední Ameriku

Hurikán Iota je dalším přírůstkem letošní velmi bohaté hurikánové sezóny. Zvláštní jméno vycházející z řecké abecedy bylo zvoleno kvůli tomu, že seznam připravených "klasických" jmen byl vyčerpán už v září.

Iota se během pondělního podvečera nacházela nad Karibským mořem nedaleko pobřeží státu Nicaragua. Jde o bouři mimořádné síly dosahující nejvyššího stupně Saffir-Simpsonovy stupnice. Rychlost větru (ne nárazy) dosahuje podle nejnovějších údajů Národního hurikánového centra přes 250 km/h. Tlak v centru dosahuje jen 918 hPa, tedy asi o 10 % méně než je běžný tlak na hladině moře. Podtlak v centru bouře způsobuje nasávání vzduchu z okolí a jeho následný vzestup za vzniku intenzivních srážek.

Mohutnosti hurikánu odpovídají i velmi nebezpečné jevy s ním spojené. Na pobřeží se očekává bouřlivý příliv až o 5,5 m vyšší než normální příliv. Velkým problémem mohou být i povodně a sesuvy, jejichž riziko zvyšuje i podmáčný terén po nedávném hurikánu Eta. Regionálně se očekává 200-400 mm srážek, ojediněle až 750 mm.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; phys, NHC

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK