Hurikánová sezóna nekončí: Zeta se blíží k jihu USA

Bouře aktuálně zeslábla nad Mexikem, ale předpokládá se, že nad mořem zase zesílí.

Hurikánová sezóna nekončí: Zeta se blíží k jihu USA

O tom, že letošní sezóna tropických bouří a hurikánů v Atlantiku pokračuje svědčí její nejnovější přírůstek - Zeta. Jméno podle šestého písmena řecké abecedy bylo použité z jednoduchého důvodu - připravený seznam jmen vypršel už v září a po něm se přešlo právě na řecká písmena - Alpha, Beta, a tak dále. Celkově je Zeta 27. pojmenovanou atlantickou bouří letošní sezóny.

Zeta nejprve zasáhla mexické pobřeží silou hurikánu 1. stupně, ale nad pevninou mírně zeslábla na tropickou bouři (podle oficiální klasifikace musí hurikán produkovat vítr o rychlosti alespoň 119 km/h, jinak je označován jako tropická bouře, případně tropická deprese). Bouře se nyní vydává k severu přes Maxický záliv a předpokládá se, že nad mořem opět zesílí na hurikán. Očekává se, že na pevninu se dostane v okolí New Orleans ve středu večer nebo v noci místního času.

Zeta tak udeří do oblasti, kterou už v srpnu a počátkem října zasáhly dva hurikány - Laura a Delta a dvě relativně slabší tropické bouře. Celkově je letos počet hurikánů přibližně dvojnásobný proti dlouhodobému průměru, pokud vezmeme do úvahy i slabší tropické bouře, je jich asi 2,5 krát tolik. Jejich celková energie je oproti průměru vyšší asi o 40 %, to ukazuje na to, že naštěstí většina z pozorovaných bouří nedosahuje extrémní síly.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; phys, colostat

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK