Neobvyklé říjnové povodně pokračují

I ve středu večer je přibližně na dvaceti místech dosažen třetí stupeň povodňové aktivity.

Neobvyklé říjnové povodně pokračují

V Česku máme dvě hlavní "sezóny" povodní. Jednou z nich je léto, kdy záplavy přicházejí buď po bouřkových přívalových deštích nebo z vydatných a trvalých dešťů jako byly ty v roce 1997 a 2002. Druhou klasickou povodňovou sezónou je konec zimy a začátek jara, kdy při rychlém tání plní toky voda ze sněhu, často v kombinaci s deštěm. Naopak během podzimu jsou povodně málo časté, protože při nižších teplotách už srážky nebývají tak vydatné jako v létě.

Za vhodných podmínek mohou ale dorazit povodně i uprostřed podzimu, jako je tomu letos. K nim zejména ve východní polovině ČR přispěla značná vlhkost půdy po vlhkém létě a dalších deštích v září a o víkendu. Jejich hlavní příčinou potom byla tlaková níže, která ze Středomoří postoupila nad Polsko a kolem níž k nám proudil vlhký vzduch, ve kterém se tvořila bohatá a málo pohyblivá srážková pásma.

Za uplynulých 24 hodin napršelo na většině území více než 20 mm, lokálně i 50 mm srážek. Tyto srážky spolu s vysokými úhrny minulých dní zapříčinily razantní vzestupy řek na Moravě, ve Slezsku a na severovýchodě Čech. Aktuálně (středa 20 h) je třetí stupeň přibližně na dvaceti měřicích stanicích, další desítky jsou na 1. či 2. stupni. Na rozdíl od letních přívalových dešťů jsou silně zasaženy i velké řeky.

Závažná je situace na Moravě ve Strážnici, kde se hladina zvedla o více než 5 metrů (!) a průtok pravděpodobně v noci přesáhne 700 metrů krychlových za sekundu a přiblíží se povodni s průměrnou dobou opakování 50 let. Přibližně o 3,5 metru vzrostla hladina řeky Bečvy v Teplicích, v posledních hodinách rychle stoupá Svratka pod Brnem. V Čechách byla situace nejhorší na Pardubicku a na Frýdlantsku.

Vzhledem k tomu, že srážky od severu postupně ustávají, některé řeky už začínají klesat a během následujících hodin budou kulminovat i ostatní, které zatím stoupají nebo stagnují.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK