Ve středu se objevily i silné bouřky

Nejsilnější srážky se vyskytly v Čechách, lokálně zahrmělo i na Moravě.

Ve středu se objevily i silné bouřky
Září je obvykle měsícem, který přináší konec hlavní bouřkové sezóny v Česku. Představuje tak přechodné období mezi srpnem, ve kterém jsou bouřky běžné a druhou polovinou podzimu, kdy se stávají velmi výjimečným jevem. Vzhledem k pozvolnému ochlazování a slabšímu slunečnímu záření už bývají bouřky ve druhé polovině září poměrně slabé.

Dnešní den byl ale v tomto směru docela výjimečný. V přílivu teplého vzduchu a za přispění mělké brázdy nižšího tlaku se během středy bouřkám dařilo, i když zdaleka ne všude. Lokální bouřky se začaly tvořit po poledni v západní polovině Čech a postupně ovlivnily počasí na řadě míst v jižních, západních a středních Čechách. Na Moravě se jednalo spíš o přeháňky, ale i zde se objevila místa, kde zabouřilo - blízko jižního cípu u Lanžhota a v podvečer v okolí Prostějova.

Více než počet bouřek byly ale výjimečné úhrny, které přinesly na některá místa. Nejvíce napršelo v Kralovicích na Plzeňsku, celkem 54,5 mm. Bezmála 52 mm spadlo i v Orlíku nad Vltavou, z toho 30 mm během pouhých 20 minut! Na řadě dalších stanic naměřili 10-30 mm, velká část Česka ale zůstala úplně beze srážek. Velké rozdíly v úhrnech také připomínaly spíš léto než podzim. Srážky, které čekáme o víkendu už by ale měly být prostorově podstatně vyrovnanější a i ráz počasí bude jednoznačně podzimní.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK