V Česku už přes dva týdny nepršelo, porostou ještě houby?

Sucho se částečně vrátilo do naší krajiny

V Česku už přes dva týdny nepršelo, porostou ještě houby?
Před pár dny jsme informovali o nejdeštivějším létu za posledních deset let, ale září pro změnu zatím prokazuje pravý opak. S výjimkou úplného začátku měsíce totiž prakticky vůbec neprší, poslední významnější srážky se vyskytly 6. září. Více než dva týdny v kuse už panuje počasí skoro beze srážek, během této doby byly zaznamenány jen nějaké lokální slabé přeháňky, opravdu jen na menší části území. K tomu povětšinou přetrvává slunečné počasí a poměrně vysoké teploty. 

Houbaři si užívají žně, v minulých dvou týdnech rostly tyto plody lesa skoro všude. V současné době ale už lesy dost vyprahly a růst hub výrazně zpomalil. Zejména v severozápadní části republiky se znovu rozšiřuje půdní sucho, které nyní postihuje asi 17 % území Česka. Právě na severozápadě Čech totiž byly i letní srážky nejslabší. V tomto regionu jsou i podprůměrné stavy hladin řek. Naopak v oblasti Českomoravské vrchoviny panují i po více než dvou týdnech bez deště stále ještě stavy řek v mírném nadprůměru, nebo aspoň na úrovni zářiového průměru! Zde byly totiž sprnové srážky skutečně mimořádně vydatné.

Stavy podzemních vod jsou rovněž velmi rozdílné, na severozápadě Čech máme stále hluboce podprůměrné, východní polovina republiky ne na tom podstatně lépe. Ve velmi hlubokých vrtech je podzemní vody stále málo i na Moravě, kde pršelo přes léto dost. Přece jen se zde projevuje, že deficit srážek trval několik let a jedno deštivé léto ho nemohlo nahradit.

O víkendu ale čekáme výrazné srážkové pásmo, které by mělo napravit dosavadní chudou bilanci měsíse září. Ten tak ve výsledku jako suchý skončit nemusí. V říjnu by tak zase mohly houby v lesích růst ve větším množství.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK