V pondělí bylo až 31 °C, padaly rekordy

Velmi teplo bylo i na horách.

V pondělí bylo až 31 °C, padaly rekordy

Počasí v Česku je pod výrazným vlivem tlakové výše, jejíž střed se nachází východně od našeho území. To má za důsledek proudění velmi teplého vzduchu, ve kterém dnes vystoupala teplota i nad 30 °C a to navzdory tomu, že slunce už má mnohem menší sílu než na vrcholu léta.

Nejvyšší pondělí teplotu nahlásila stanice Dobřichovice u Prahy, kde bylo odpoledne 31,3 °C. Lehce přes 30 °C bylo i na několika dalších stanicích v Čechách včetně dvou plzeňských. Na Moravě se přesně na třicetistupňovou hranici dostala teplota ve Strážnici. Ze stanic, které měří alespoň 30 let, byl dnešní den nejteplejším 14. zářím na 17 % z nich. Často byly překonávány rekordy z roků 1999 a 2016.

Velmi teplo bylo i v horských polohách, letní den (více než 25,0 °C) byl například v Harrachově nebo na Hojsově Stráži. Zajímavý byl vývoj teploty na známé lokalitě Kvilda-Perla, kde byl ráno asi jednostupňový mráz a následně odpoledne skoro letní den (maximum 24,8 °C). Ke 20 °C se teplota přiblížila i na Sněžce - takto teplo je zde málokdy i v létě. Ne nadarmo se o časném podzimu hovoří jako o ideálním období na horskou turistiku - bouřky už nehrozí nebo jen výjimečně a dny jsou často slunečné s příjemnými teplotami.

Podobné teploty jako dnes čekáme i v úterý a ve středu. Hlavně během prvního zmiňovaného dne se mohou teploty lokálně opět dostat lehce nad 30 °C.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK