Požáry zuří na západě USA i v brazilských mokřadech

Močály poblíž Amazonie trpí dlouhodobým suchem

Požáry zuří na západě USA i v brazilských mokřadech

Požáry ve volné krajině trápí aktuálně rozsáhlé oblasti v severní i jižní Americe. Na severu, v USA, patří mezi nejvíce postižené státy Kalifornie, Oregon a Wahington. Živel už si vyžádal desítky obětí a jen v Oregonu bylo evakuováno více než 40 000 lidí.

K rychlému šíření ohně přispívá velmi suchý vzduch, který k západnímu pobřeží pronikal od východu. Nebezpečí nepředstavuje jen samotný oheň, ale i velmi silné znečištění vzduchu v okolních městech. Prach v ovzduší způsobuje i oranžové zbarvení oblohy a výrazně snižuje dohlednost.

V tisíce kilometrů jižněji ležící Brazílii zasáhly četné požáry mokřadní oblast Pantanal, který představuje největší oblast tropických "bažin" na světě. Za normálních okolností by oheň ve vodou nasycené krajině neměl moc šancí, ale po několik měsících nedostatku srážek je situace úplně odlišná. Podmínky zhoršuje i silný vítr a vysoké teploty. Dokonce existují hypotézy, že úbytek srážek v této oblasti souvisí s odlesňování nedaleké Amazonie, ale ty zatím nebyly potvrzené.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK