Páteční bouřky byly lokálně extrémní

Nejvíce napršelo v Chocni, ale odnesla to i Praha

Páteční bouřky byly lokálně extrémní
Výstraha vydaná na pátek s upozorněním na bouřky se ukázala jako naprosto opodstatněná. Silné bouřky postupně během odpoledne a večera zasáhly prakticky celou republiku. Proudění vzduchu bylo slabé, proto se velmi málo pohybovaly, což znamená, že kde se vytvořily, tam také poměrně dlouho zůstávaly. A proto se objevila místa s extrémně vysokými úhrny srážek. V repertoáru tradičně nechyběly ani kroupy. 

Nejvíce bouřilo na severovýchodě republiky, když stanice Choceň naměřila 78 mm srážek, což je z jedné bouřky skutečně extrém, který se vyskytuje jen velmi výjimečně. Není divu, že byl zastaven provoz na zdejší části hlavního českého železničního koridoru, voda s bahnem se valila všude. Trochu překvapivě na druhém místě se ocitla Praha, kde v Dáblicích ohlásili 70 mm. Na další pražské stanici v Břevnově měli 65 mm, na jiných pražských stanicích už bylo mnohem méně. Hlavní město také evidovalo mnoho škod, zatopených cest a podobně.

Opět se objevila místa, kde ani nekáplo, a přitom se nacházela jen pár kilometrů od lokalit s extrémně velkými úhrny bouřkových srážek. Napravit to může sobota, kdy výstraha na bouřky platí znovu a to v celém Česku už kromě Moravskoslezského kraje. Celkově však bude sobotních bouřek méně a také je čekáme slabší. Lokálně stále nebezpečné být mohou, hlavně v oblasti Vysočiny a střední části Čech. Limitovat jejich tvorbu budou hlavně již znatelně snížené teploty.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK