Vydatné srážky za dva dny místy překonaly měsíční normál

Někde napršelo i přes 100 milimetrů vody!

Vydatné srážky za dva dny místy překonaly měsíční normál
Po vlhkém květnu a zejména červnu byla příroda pěkně zalitá, avšak v červenci srážková činnost výrazně oslabila. Když se na konci července přidaly i vysoké teploty, krajina se rychle zase začala vracet do suchého stavu. Začátek srpna ale situaci zase zvrátil. Srážky, které se objevily od neděle do úterý, zasáhly celé Česko a na nemalé části byly extrémně vydatné. 

V neděli šlo převážně o bouřky, které pak přešly v trvalejší déšť. Velmi silné srážky o hodnotě přes 50 mm za 24 hodin zasáhly nejprve Plzeňský kraj, později pak oblast severní poloviny Čech a následně Českomoravskou vrchovinu. V noci na úterý přišly přívaly vody zase na Moravu a do jižních Čech, během dopoledne se déšť zase šířil na Plzeňsko.... v úterý odpoledne srážky na celém území již postupně ustávaly.

Na několika místech v Čechách byly zaznamenány stupně povodňové aktivity. Celkové úhrny srážek totiž od nedělního odpoledne do úterního odpoledne místy překračovaly i 100 milimetrů- třeba v Nedvězí na Svitasku naměřili za 48 hodin celých 108 mm. Jelikož průměrný úhrn srážek pro měsíc srpen činí asi 80 mm, tak je jasné, že na řadě míst napršelo už za tyto dva dny více než činí měsíční průměr. I kdyby tedy do konce měsíce ani nekáplo, suchý už srpen nebude. Aspoň tedy v některých oblastech. Byly i lokality, kde celkové úhrny činily jen kolem 20 mm.

Vydatné srážky najhdou v příštích týdnech velké využití v půdě, protože se vrátí vedra a hlavně v nejbližších 10 dnech modely se srážkami téměř nepočítají. 


Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK