Na arktických Špicberkách bylo +21,7 °C

Teploty kolem 20 °C se v oblasti vyskytovaly několik dní.

Na arktických Špicberkách bylo +21,7 °C

Špicberky, známé též jako Svalbard jsou souostroví v Arktidě asi 1200 km od severního pólu. Zimy zde bývají mírnější než na jiných místech Arktidy, ale léta nebývají příliš teplá s denními maximy v nížinách v průměru 5-10 °C.

V posledních dnech zde ale zaznamenali na místní poměry skutečnou vlnu veder. Během soboty se výrazně oteplilo, teplota vyšplhala až na 21,7 °C. Tím byl přokonán 41 let starý rekord, který byl o čtyři desetiny stupně nižší.

Výrazně nadprůměrné počasí pokračovalo i v dalších dnech. Nový rekord se ocitl v ohrožení hned v pondělí, kdy se teplota znovu dostala nad 21 stupňů, konkrétně na 21,4 °C. Hranice 20 °C potom padla i úterý, středa už je chladnější. Pocitově však teplotu mírně snižoval občasný silnější vítr.

Špicberky patří mezi nejrychleji se oteplující oblasti na Zemi, za posledních asi 50 let se oteplilo o 3-5 °C, další výrazné oteplování se očekává v příštích desetiletích. Změny teploty s sebou přináší i další změny polárního prostředí včetně ústupu zalednění a tání permafrostu ("trvale" zmrzlé půdy).

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; phys.org;ogime

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK