Horko u Sibiře zrychlilo tání mořského ledu

Jde o další z důsledků vysokých teplot na dalekém severu

Horko u Sibiře zrychlilo tání mořského ledu

Před několika dny jsme informovali o nezvykle silných požárech na Sibiři, které souvisí s vysokými teplotami v této části Ruska. Tropické teploty se nakonec dostaly i na pobřeží, v lokalitě Usť Oleněk v ústí řeky Oleněk bylo koncem června +34 °C (700 km na sever od polárního kruhu a 1900 km od severního pólu).

Moře při severním pobřeží Sibiře je každou zimu zamrzlé a v létě led částečně odtává. Letos je však tání v jedné z jeho částí, zvané Moře Laptěvů, mnohem rychlejší než normálně. Zatímco v dlouhodobém průměru odtaje ke konci června jen několik procent ledové pokrývky, letos je již kolem 40 % tohoto moře leduprosté.

A nejde je o to, že led taje, dokonce i teplota vody stoupá výrazněji nad nulu a dosahuje lokálně i +4 °C. Čím více se voda přes léto ohřeje, tím pomalejší může být podzimní zámrz. Nezapomeňme, že mořská voda se proto, aby zamrzla, musí ochladit na -1,8 °C (kvůli obsahu solí). Ale důležité bude i počasí následujících týdnů, pokud bude chladněji, nemusí být efekt současného tepla tak velký.

Celkově není letos arktický mořský led v moc dobré kondici - nyní se pohybuje na hranici nejnižších hodnot pro současnou roční dobu. Led bude ubývat přibližně do září, kdy obvykle dosahuje svého celoročního minima. Jak bude letos vysoké si tak musíme ještě počkat.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;nsidc.org;ogime

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK