Španělsko čelí vedrům přes 40 °C

V nejteplejší části vnitrozemí teploty dosahují až ke 43 °C.

Španělsko čelí vedrům přes 40 °C
Zatímco v Česku je letošní léto zatím poměrně chladné, najdeme i v Evropě místa, kde horko propuklo na plné pecky. V těchto dnech se extrémně vysoké teploty objevují zejména ve Španělsku. V pobřežních letoviscích máme maximální teploty okolo příjemných 30°C, ale ve vnitrozemí překračují i 40°C. V úterý bylo zatím nejtepleji, když na stanici Ecija v Andalusii naměřili 43,1°C. Oblast s teplotami přes 40°C byla poměrně rozlehlá. 

Příčinou vysokých teplot ve Španělsku je teplé proudění od západní Sahary v kombinaci se slunečným počasím. Na vysoké teploty je tento region v létě zvyklý, ale ty současné jsou skutečně extrémní. V minulosti byly v této oblasti naměřeny teploty maximálně 47°C, to jsou historické rekordy. Většinou bývají tyto nejvyšší teploty zaznamenány spíše na přelomu července a srpna. Dnešních až 43°C tak atakuje rekordy pro tuto část léta.

Jinde v Evropě už taková vedra nenajdeme, v minulých dnech bylo až 40°C stupňů na pomezí Řecka a Turecka, ale zde se už ochladilo. V Itálii nebo Chorvatsku máme teploty někde okolo 25°C až 30°C. Podobně jako v Česku je tu léto zatím chladnější než obvykle a také teploty vody malinko zaostávají. Chorvatská Rijeka nebo Zadar hlásí vodu o teplotě 23°C. Není to tedy zase nic, v čem by se nedalo koupat. V příštích týdnech očekáváme, že teploty vody ještě porostou. Léto na Jadranu je přece jen vcelku jistota.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK