Sibiřské lesy jsou v plamenech, kvůli suchu a vedru

Již více než půl roku panuje na Sibiři nezvykle teplé počasí.

Sibiřské lesy jsou v plamenech, kvůli suchu a vedru
Ruská Sibiř prožívá neobvyklé období - teploty se užod začátku prosince drží výrazně nad dlouhodobým průměrem, srážek je naopak málo. Během samotné zimy to nijak nevadilo, ale jaro přišlo neobvykle brzy a celé bylo extrémně teplé. To se přeneslo i do začátku léta, když už 20. června naměřili na stanici Verchojansk 38 °C, což byla historicky nejvyšší teplota naměřená za polárním kruhemV průběhu června pak v důsledku sucha v krajině propukly lesní požáry, které se v průběhu posledních týdnů prudce rozšiřují.  

Na začátku týdne bylo dle družicových snámků v plamenech přibližně 1,2 miliou hektarů lesa.  To je obrovská plocha odpovídající zhruba jedné šestně České republiky, i když z hlediska velikosti celé Sibiře je to stále plošně velmi malá část. Ohnisek požírů je zhruba kolem 150. Dým z požárů už zaznamenali dokonce na amerických a kanadských stanicích měřících kvalitu ovzduší. Může za to vítr, který kromě šíření dýmu podporuje i rychlost šíření požárů.

Letní požáry na Sibiři nejsou úplně výjimečnou záležitostí, v nějaké podobě se vyskytnou každé léto. Letos však nastaly velmi brzy a také se nezvykle rychle rozšířily na nezvykle velkou plochu. Díky více než půl roku trvajícímu nadprůměrné teplému počasí jsou podmínky nastaveny na další významné šíření požárů a množství sežehnutého lesa v tomto létě by tak mohlo být rekordní. Sibiř je dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu. Uvidíme během prázdnin, jak moc se požáry dál rozšíří.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK