Další extrémní srážky způsobily na řekách stavy ohrožení

Nejvíce pršelo v Pardubickém kraji a okolí

Další extrémní srážky způsobily na řekách stavy ohrožení
Červen přinesl do Česka hned několik srážkových vln, které přinesly výrazné vzestupy řek a v pondělá jsme zaznamenali poslední.  Pondělní srážky byly na části území znovu extrémní, a to především v pásu mezi jižními Čechami přes Českomoravskou vrchovinu po Orlické hory a Jeseníky. Na některých místech napršelo během pondělí i přes 60 mm srážek - nejvíce ve Zdobnici v Orlických horách, zde až 67 mm. Přes 60 mm napršelo i v Havlíčkově Brodě, na řadě dalších míst pak úhrny překročily 50 mm.

Deštivý byl květen i předchozí průběh června, a tak jsou půdy dost nasáklé vodou. I díky tomu v pondělní větší část srážek ihned skončila v řekách, které tak v regionu na pomezí Čech a Moravy prudce stoupaly. Třetí stupně povodňové aktivity, tedy stavy ohrožení, byly naměřeny na několika místech. Týkalo se to i horních částí známějších toků Svratky či Orlice. Nešlo tedy už o žádné lokální potoky, deště byly trvalejší a projevily se i na větších říčkách. Vysoké hladiny jsou na všech tocích pramenících na Českomoravské vrchovině, v Jeseníkách a Beskydech.

Během odpoledne srážky už ustaly, hladiny řek tak začaly záhy na to už klesat. V úterý a ve středu se srážky neobjeví, což umožní řekám, aby se uklidnily. Při současném stavu nasycení ale zůstane nadprůměrné množství vody patrně po celou první polovinu července. Uvidíme, jak se projeví očekávané čtvrteční srážky, neměly by být nějak extrémnní, leč v tom se modely ještě mohou plést. Sucho už letos prakticky nemá šanci vzniknout, dubnové hrozby v médiích se tak nenaplnily.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK