Vydatný déšť způsobil protržení dvou přehrad v Michiganu

V oblasti spadlo i přes 100 milimetrů srážek.

Vydatný déšť způsobil protržení dvou přehrad v Michiganu

Protržení hráze patří mezi nejhorší noční můry všech, kteří bydlí pod některou z přehrad. Naštěstí podobné události jsou velmi vzácné a stávají se buď při extrémních srážkových situacích nebo pokud se podcení geologické podmínky na místě výstavby. U nás je známý případ z roku 1916, kdy nevydržela hráz na Bílé Desné.

Vraťme se ale do dnešních dní. Přívaly vody, které v území nad přehradami Edenville a Sandford v Michiganu v USA dosáhly 75 až 125 milimetrů neustály hned dvě přehrady. Šlo spíš o středně velké přehrady, objemem podstatně menší než náš Orlík.

První se protrhla výše ležící Edenville, dravý proud vody následně poškodil i níže položenou nádrž Sandford. U ní je zatím nejistý rozsah poškození, protože celá konstrukce je pod vodou.

Kvůli záplavám už bylo evakuováno přes 10 000 lidí a místní chemická továrna přešla do nouzového režimu. V ohrožení je město Midland, kde se očekávají v centru téměř tři metry vody. Zatím nejsou naštěstí hlášeny žádné oběti.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;weather.com;wik

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK