Příchod studeného vzduchu doprovází bouřky i sněžení

11.5.2020

Do Česka začal od severozápadu pronikat velmi chladný vzduch.

Příchod studeného vzduchu doprovází bouřky i sněžení

Jak už modely několik dní naznačovaly, přechází dnes přes území ČR výrazná studená fronta. Ta se kromě razantního ochlazení projevuje i výraznými meteorologickými projevy.

Nejdříve se začalo ochlazovat v Ašském výběžku, v samotné Aši bylo brzy ráno asi 12 °C, ale odpoledne jen tři stupně nad nulou. Během dne se studený vzduch protlačoval dál do Čech, do Prahy výrazné ochlazení dorazilo brzy odpoledne, do Hradce Králové později odpoledne. Zde se asi za 6 h ochladilo o 15 °C!

Ochlazení postupně proniká i nad Moravu a do Slezska, ale krajní východ si bude muset ještě počkat - kolem 19 h bylo na Ostravsku stále 19 °C.

Přechod fronty není zajímavý jen teplotně, ale i samotnými projevy počasí. Odpoledne začal do Česka přibývat déšť, lokálně se objevily i bouřky. Za zmínku stojí především linie bouřek, která se kolem 15 h vytvořila nad Šumavou a během čtyř hodin přešla přes jižní Čechy, Vysočinu až na úroveň Brno-Svitavy. Při přechodu pásma byl v Nedvězí (okr. Svitavy) zaznamenám náraz větru přes 20 m/s. Nejvydatnější srážky byly zatím hlášeny z Podkrkonoší, v Lomnici nad Popelkou při několikahodinovém lijáku spadlo 40 mm vody.

Ochlazení nepřišlo jen do nížin, ale i do hor. Tam nejen pršelo, ale s poklesem teploty stále častěji i sněžilo. Sníh padal v Krušných horách, ale třeba i na Jizerce. Nová pokrývka zakrývá i hřebeny Krkonoš. Během noci by se sněhová pokrývka mohla tvořit už od 600 m nad mořem.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK