Před osmi lety bylo až 32 °C

2.5.2020

Začátek května 2012 přinesl tropické teploty

Před osmi lety bylo až 32 °C

První měsíce roku 2012 přinesly řadu zajímavých meteorologických situací. V únoru třeskuté mrazy, v dubnu vpády studeného vzduchu, které přešly v mimořádně vysoké teploty koncem tohoto měsíce a v prvních dnech května.

Kolem 26. dubna k nám začal proudit teplý vzduch od jihozápadu. Jeho příliv přinesl vysoké teploty, postupně šplhající i nad 30 °C. O tom, že šlo o opravdu extrémní teploty svědčí desítky překonaných rekordů, už 29. dubna bylo na dvou místech 31,8 °C. Zajímavá byla i noční minima v noci na 29.4., kdy ve Frenštátě pod Radhoštěm neklesla teplota v noci pod 19,8 °C.

Vedra setrvala i na počátku května. Přesně před osmi lety (2.5.2012) bylo dokonce 32,3 °C a to v jihomoravské Strážnici. Pro srovnání, dnes se zde teplota pohybovala maximálně kolem 19 °C.

Tím teplotní extrémy jara 2012 nekončily, teplý vzduch postupně vyklidil pole studenému a 18. května bylo na řadě míst mrazivé ráno, na horách bylo až -9 °C a třeba v Přerově tři stupně pod nulou. To ukazuje jak může být jaro teplotně velmi proměnlivé, ostatně takový byl i letošní duben.


Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK