Někde už měsíc nezapršelo, řeky na historických minimech

20.4.2020

Nejkritičtější je situace v okolí Hradce Králové

Někde už měsíc nezapršelo, řeky na historických minimech
V minulém týdnu napršelo v Česku průměrně 9 mm srážek, což je zhruba na úrovni dubného týdenního normálu. Jenže průměr je ošidný. Zatímco na polovině území napršelo více než 10 mm a leckde i přes 20 mm (zejména v jižní části Čech), tak byla místa, kde nepršelo vůbec. Zejména v Královehradeckém kraji, ale také kolem České Lípy. V těchto místech se srážky vyskytly naposledy 22. března, tedy skoro před měsícem. A protože v nejbližších dnech bude zcela jasno a beze srážek, tak se období bez deště protáhne na více než měsíc!

Existují různé ukazatele, jak měřit sucho: podle množství srážek za poslední měsíc je situace nejhorší právě v oblasti východních Čech kolem Hradce Králové. Deficit srážek za poslední půlrok je však největší v regionu kolem Liberce. Z hlediska množství vody v půdě je situace nejhorší kromě východní části Čech ještě i v nížinách na celé Moravě. Celkově relativně nejpříznivější stav je díky posledním deštům zejména na jihozápadě a jihu Čech. 

Sucho se projevuje samozřejmě i na stavu vody ve vodních tocích. V dubnu bývá obecně vody v řekách více, takže aktuální hodnoty stavu vody nejsou z celkového pohledu nějak zvlášť nízké, ale pokud bychom to porovnali s průměrem pro duben, tak už je to mnohem horší. Některé vodní toky vykazují rekordně nízké stavy vody pro duben. V tuto část roku ještě nikdy nebylo tak málo vody zejména na některých východočeských řekách, ale i na moravských. Překvapivě pak také na Nežárce na jihu Čech. Zde se nedělní déšť asi ještě nestihl projevit.

Situce okolo sucha se tedy minulý týden někde zlepšila, ale někde naopak zhoršila a v určitých oblastech Česka to začíná být velký problém, který by se brzy mohl projevit i na úrodě. V době koronaviru se takových informacím nedostává tolik pozornosti, ale dopady sucha by mohly být také velmi nepříjemné, pokud si situace v nejbližších týdnech výrazně nezlepší.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK