Překvapí nás pár velmi mrazivých nocí

20.3.2020

Teploty mohou klesat i k -10 °C!

Překvapí nás pár velmi mrazivých nocí
Teplé počasí posledních dnů je nyní střídáno velmi silným vpádem studeného vzduchu od severu. Pro tuto část roku jsou takové situace celkem běžné, přesto působí překvapově. Z denní teploty dosahujících skoro ke 20 °C se totiž během pár dní stanou dny, kdy se nejprve do vyšších poloh vrátí sněžení a pak klesnou noční teploty hluboko pod nulu. Ani přes den se moc neohřejeme a oteplování v příštím týdnu bude jen velmi pomalé.

Sobota je ve znamení přecházející fronty, která přináší srážky, jež ruku v ruce s ochlazením přecházejí na horách postupně ve sněhové. Denní teploty už vystoupí maximálně na 7 °C, navíc pocitově teplotu sníží čerstvý vítr. Ale ochlazení se naplno projeví až v dalších dnech - už v noci na neděli přijde celodenní mráz s teplotami okolo -5 °C. V neděli už se denní teploty vystoupí maximálně na 0/4 °C, takže bude průměrná teplota záporná.

Začátek příštího týdne nabídne výrazně mrazivá rána, v pondělí i v úterý teploty určitě budou klesat na většině republiky pod -5 °C a lokálně nejspíš i pod -10 °C, zejména v horských a podhorských oblastech. Pomůže tomu celkové vyjasnění oblohy. Taková zima v druhé polovině března není moc běžná, a vlastně jsme takovou téměř nezažívali ani během opravdové zimy od prosince do února. Denní teploty v pondělí zůstanou na 0/4 °C, v úterý už se malinko oteplí na 1/5 °C.

Od středy teploty dál zvolna porostou a postupně se budou zvyšovat i ranní minima. V polovině příštího týdne se tak teploty zase vrátí k normálu. Na konci měsíc se tak dočkáme zase zrhuba 15 °C v odpoledních hodinách.
Autor: redakce, ms, meteocentrum,cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK