Další vydatné deště, v horách i povodňové stupně

11.3.2020

Poměrně dost prší v Česku už od začátku února

Další vydatné deště, v horách i povodňové stupně
Letošní zima sice nepřinesla téměř žádný sníh do nižších poloh, ale hrozící sucho na počátku jara je odvráceno jiným způsobem. Již od začátku února se vyskytují četné srážky a v samotném únoru byl zaznamenán více než dvojnásobek srážek oproti normálu. Jen malou měrou tomu dopomohlo, že měl únor o den více, z větší části si zásluhu připsalo vlhké západní proudění. A to se přeneslo i do března. 

V prvních březnových dnech zase vydtaně pršelo a nyní přišlo další srážkové pásmo, které působí od úterního odpoledne do nynější středy odpoledne. Srážkové úhrny ve střední části Čech se pohybují běžně až kolem 15 mm srážek za 24 hodin, ale na horách v okrajových částech Čech překračují i 20 mm. Navíc ve vyšších horách jako je Šumava či Krkonoše ještě leží nějaký sníh, který nyní odtává současně s teplým vzduchem a deštěm. A v kombinaci s tím, že vlhké počasí trvá už víc než měsíc, to vede k výraznějším vzestupům hladin řek.

Ve středu po poledni proto byly vyhlášeny první povodňové stupně nejprve na říčce Svatavě (levý přítok Ohře nad Karlovými Vary) a poté na Vydře (nad Sušicí na Šumavě). Voda dál stoupá a vzhledem k pokračujícím deštům hrozí první povodňový stupeň i na dalších tocích. Meteorologové v Pošumaví nevylučují ani druhý stupeň, byť jen dočasně. Večer srážky zeslábnou a v noci na čtvrtek by už měly úplně zmizet. Vysoké teploty zajistí sice pokračující tání sněhu v nejvyšších polohách, ale to už řeky nezvýší, protože sníh je skutečně jen ve vysokých polohách a sám o sobě na povodňové stavy nestačí.

Pozitivní zprávou je, že krajina je zcela nasycena vodou, což je před jarem dobré pro přírodu, které tak aspoň zpočátku nehrozí sucho, ani kdyby už ve zbytku března vůbec nepršelo. Na celé jaro ale samozřejmě vláha nevystačí, tam bude záležet na vývoji počasí. A k tomu zatím nejde přesnější předpověď říci....
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK