Americkým státem Tennessee se prohnalo zničující tornádo

4.3.2020

Na jihu Spojených státu už je tornádová sezóna v plném proudu.

Americkým státem Tennessee se prohnalo zničující tornádo
Na úterní ráno budou určitě dlouho vzpomínat obyvatelé několika okresů v státě Tennessee, přes které prošlo minimálně jedno, ale možná i víc jednotliých tornád. Podle škod, které větrný vír přinesl, šlo nejspíš o tornádo minimálně kategorie EF3, tedy s rychlostí větru 218-266 km/h. Nejvyšší rychlost naměřená na Sněžce je pro srovnání 223 km/h.

V pásu za tornádem zůstávaly zničené domy, popadané stromy, na letišti v Nashville bylo poškozeni i několik malých letadel. O život přišlo nejméně 24 lidí, další se ještě pohřešují. Přechodně bylo bez elektřiny 73 000 domácností a firem. Podle snímků musel být vítr opravdu mimořádně silný.

I když se to nezdá, už v březnu se v průměru nad americkými pláněmi prohání desítky tornád. Teplejší vzduch a větší množství vlhkosti dodávájí bouřím, ze kterých se tornáda spouští, potřebnou energii. Nyní, na počátku jara, je největší riziko na setkání se s tornádem v pásu mezi Dallasem a Atlantou. Tato oblast má velmi blízko k Mexickému zálivu, ze kterého do ní může proudit zmiňovaný vlhký a teplý vzduch.

Sezóna tornád zde vrcholí už v květnu, tedy o něco dříve než u nás bouřkové období. Ale hlavně na jihu se mohou objevit i během zimy, nesmíme zapomínat, že jižní státy v rámci USA už leží daleko na jihu a zdejší zima připomíná spíš naše jaro. I nejhorší tornádo v historii USA bylo zaznamenáno v březnu roku 1925.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;weather.com

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK