Fronta se silným větrem přechází přes Česko - Sněžka 223 km/h (?)

23.2.2020

Aktuálně přechází přes Česko pásmo intenziního deště s velmi silnými nárazy větru

Fronta se silným větrem přechází přes Česko - Sněžka 223 km/h (?)

Předpovídaný silný vítr dorazil, nejsilnější nárazy zaznamenáváme v souvislosti s postupující studenou frontou. Ta již přešla přes severní Čechy a postupuje dál na jih a na Moravu. Z řady stanic jsou hlášeny nárazy 20-25 m/s, ale lokálně i více. Mnohem silnější vítr je hlášen z hor - česká stanice na Sněžce zaznamenala kolem 50 m/s (180 km/h), polská stanice podle zatím nepotvrzených údajů serveru ogimet.com 62 m/s (223 km/h) - to je srovnatelné číslo s orkánem Kyrill. Německem a Polskem přešla i výrazná bouřka.

Vítr za sebou zanechává výpadky elektřiny (i tato zpráva je posílána přes mobilní síť), zastavené železniční tratě a zpožděné vlaky. Pokud v ranních hodinách někam cestujete, věnujte prosím zvýšenou pozornost stavu silnice nebo omezením ve veřejné dopravě.

Před samotnou studenou frontu k nám proudí mimořádně teplý vzduch. Nejtepleji bylo na jižní Moravě, v Brodě nad Dyjí se mezi 18 a 20 h držela teplota u +16 °C. Za frontou teplota klesá, zítra by již mělo být maximálně 10 °C. Z Rakouska jsou hlášeny i teploty kolem 20 °C.

Vydatné srážky a tání sněhu navíc zvedly hladiny řek v oblasti Krkonoš, Jizerských a Orlických hor. Druhý povodňový stupeň byl hlášen na Labi ve Vestřevi, jednička na několika dalších profilech. Situace by se měla během zítřka uklidňovat s tím jak budou ubývat srážky a na horách se ochladí.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;ogimet;ORF

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK