V neděli pozor na velmi silný vítr

22.2.2020

Nynější únor se vyznačuje častými nápory větru, další kolo nás čeká v neděli.

V neděli pozor na velmi silný vítr

Živá cirkulace nad Atlantikem k nám přináší nejen teplé počasí, ale i opakované situace se silným větrem. Jedna z nich nás čeká zítra a protáhne se až do noci na pondělí. Příčinou silného větru bude velký tlakový gradient (změna tlaku se vzdáleností) mezi brázdou nízkého tlaku nad Polskem a tlakovou výší nad Francií.

Západní až jihozápadní vítr bude zesilovat během dopoledne na západě Čech a postupně se bude rozšiřovat i dál na východ. Nejsilnějších nárazů se pravděpodobně dočkáme krátce před a během večerního přechodu studené fronty, ale lokálně se mohou objevit i o něco dřív nebo až za frontou během noci na pondělí. Za frontou se bude měnit i směr větru na severozápadní - se změnou směru se mohou měnit jeho účinky na daném místě v závislosti na okolním terénu a zástavbě.

Před větrem vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu, ve které uvádí nejsilnější nárazy pro téměř celé Česko na 70-110 km/h. Je možné, že se během zítřejšího dne bude ještě výstraha upřesňovat.

Dynamické počasí přinese i jednu zajímavost - nejvyšší nedělní teploty čekáme až se zesílením větru několik hodin před studenou frontou, tedy až kolem 17 h. Hlavně na jihu Moravy by se teplota mohla přechodně přiblížit k 15 °C. Po přechodu fronty se bude ochlazovat, v pondělí by mělo být "jen" kolem 10 °C. Výkyvy teplot budou pokračovat i v následujících dnech, podrobnosti můžete nalézt v naší předpovědi.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK