Nejvíce foukalo na Sněžce (184 km/h), ale silný vítr zasáhl celé Česko

10.2.2020

Kromě větru byly zajímavé i teploty vzduchu.

Nejvíce foukalo na Sněžce (184 km/h), ale silný vítr zasáhl celé Česko
Tlaková níže Sabine, o které jsme informovali v předchozím článku, nakonec přinesla nějsilnější vítr do Krkonoš. Na jejich nejvyšším vrcholku, tedy na Sněžce, dosáhl nejsilnější náraz těžko představitelných 51 m/s, tedy v přepočtu asi 184 km/h!

Silný vítr, lámající stromy a komplikující dopravu, se ale objevil skoro na celém území. Už před frontou začínal zesilovat jižní až jihozápadní vítr, který se za frontou stáčel na západní. Samotná studená fronta, přecházející v ranních a dopoledních hodinách, přinesla velmi silné nárazy do jižních a středních Čech. V jihočeských Kocelovicích byl nejvyšší náraz 32 m/s, jen o 3 m/s méně bylo na jihu Českých Budějovic.

Na některých místech, hlavně na Moravě, se tato vlna větru spojená s frontou nijak extrémně neprojevila. Při pohledu z okna to vypadalo, že výstraha byla možná zbytečná. Ale přechodem fronty větrné projevy nekončily. A je zajímavé, že na řadě míst byly nárazy při přeháňkovém (někde i bouřkovém) počasí nárazy vyšší než na samotné frontě!

Z vyšší části Ústí nad Labem přišela zpráva o prudkém poledním nárazu téměř 34 m/s (kolem 120 km/h)! Jen o málo slabší poryv byl zaznamenám odpoledne v Dukovanech. Lehce přes 30 m/s zafoukalo i v Plzni - Mikulce. Nárazy přes 25 m/s (90 km/h) byly hlášeny i v nízko ležících oblastí jako je Prostějov nebo Pardubice.

Hlavně v jižních a středních Čechách jsme se setkali s opravdu neobvyklým vývojem teploty vzduchu. Nejtepleji zde bylo často už ráno a lokálně dokonce tak teplo, že padaly rekordy maximálních teplot vzduchu - v Českých Budějovicích bylo po půl šesté ráno lehce nad 15 °C! Za frontou se potom skoro o 10 °C ochladilo. Tím Sabine připomíná známy orkán Kyrill, který přinesl v noci ještě vyšší teploty.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK