Antarktida ohlásila rekord: 18,3 °C!

8.2.2020

Na jižní polokouli vrcholí léto, rekordy padají i jinde

Antarktida ohlásila rekord: 18,3 °C!
V pátek ohlásila argentinská vědecká základna Esperanza ležící na Antarktidě teplotu 18,3 °C a tím byl překonán historický rekord pro tento kontinent. Ten dosavadní pocházel z března 2015, kdy na témže místě naměřili 17,5 °C. 

Základna Esperanza leží na nejsevernějším cípu Antarktidy, kde panuje dlouhodobě nejteplejší klima z celého kontinentu. Navzdory naší ustálené představě o tom, že Antarktida je zemí věčného ledu a sněhu, tak nejsevernější cíp antarktického poloostrova zase tak kruté klima nemá. Nyní tam probíhá léto a průměrná denní maximální teplota se pohybuje okolo +3 °C. Průměrná teplota i s nocí je kolem nuly, takže se dá říct, že klima v létě je tam podobné, jaké máme u nás nyní v zimě. V tomto kontextu je třeba vnímat i dosažený rekord ve výši 18 °C - je to samozřejmě extrém, ale teploty nad 10 °C jsou zde dlouhodobě běžné.

Drtivá většina Antarktidy zůstává i nadále v nekonečných mrazech a sněhu. Přesto se zde také projevuje oteplování klimatu. Z celého kontinentu se nejrychleji otepluje právě nesevernější poloostrov, kde byl nyní zaznamenán rekord.

Pro zajímavost, v minulých dnech byl při stejné vlně teplého počasí relativně nedaleko odsud - na jihu Argentiny v Ohňové zemi - zaznamenán ještě jiný rekord. Tato oblast se stala tento týden vůbec nejjižnějším místem na Zemi, kde byla kdy dosažena teplota 30 °C. Léto zde nyní vrcholí.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK