Španělsko zasáhla zimní bouře Gloria

25.1.2020

Tlaková níže přinesla řadu extrémních meteorologických projevů.

Španělsko zasáhla zimní bouře Gloria
Zatímco v Česku řešíme spíš nedostatek srážek, tak východ Španělska má úplně opačné starosti. Ty přinesla tlaková níže, která počátkem týdne operovala v okolí Gibraltarského průlivu a nad severním pobřežím Afriky.

Bouře přinesla vydatné deště a nárazy větru až 100 km/h. Intenzivní srážky rozvodnily několik řek, například katalánský tok Ter. Ve středních a vyšších polohách místo deště padal sníh, byla hlášena i kolem 20 cm vysoká nadílka. Sněhová pokrývka přinášela komplikace v dopravě.

Pobřežní oblasti se naopak potýkaly s vysokými vlnami - v samotném městě Valencia dosahovaly výšky až osmi metrů. Obyvatelé města Tossa De Mar mohli pozoroval velmi zajímavý úkaz - z moře se do ulic jejich města vyvalila bílá pěna. Její vznik je spojován s rozkladem organické hmoty v mořské vodě.

Velké škody na úrodě rýže napáchal bouřlivý příliv (storm surge) v deltě řeky Ebro na severovýchodě země. Zatopeno mořskou vodou bylo asi 30 km čtverečních rýžových polí.

Vidíme tak, že ne po celé Evropě je zima tak klidná jako v Česku. Sever naopak zažívá velmi teplou zimu, i na našich stránkách jsme v pondělí psali o jarních teplotách v Norsku.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;BBC,El País

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK