Před 10 lety bylo v Praze 30 cm sněhu, vydržel skoro dva měsíce!

Tehdejší zima byla mimořádná

Před 10 lety bylo v Praze 30 cm sněhu, vydržel skoro dva měsíce!
Letošní zima sněhem nerozhodně moc neoplývá, i když o tomto víkendu napadlo aspoň na Moravě pár centimetrů. O to zajímavější může být přesně deset let stará vzpomínka, kdy jsem na přeomu let 2009 a 2010 jsme naopak zažili extrémně studenou a hlavně sněhově mimořádně bohatou zimu. 

Stačí se podívat třeba na údaje ze stanice Praha-Libuš ležící 300 metrů nad mořem na okraji Prahy. Už v prosinci 2009 zde napadlo prvních 6 cm sněhu, které vydržely asi týden a zmizely na Štědrý den. 30. prosince napadly další 3 cm, které odtály ještě téhož dne. Další sníh padal 2. ledna, i když jen 2 cm. Pak už přišly celodenní mrazy a ve dnech 7.-10.ledna trvalé vydatné sněžení. To překvapilo snad všechny. Na jeho konci leželo na Libuši 29 cm sněhu, v některých částech Prahy to bylo i přes 30 cm! Vydatně nasněžilo na celém území ČR.

Celodenní mrazy pokračovaly po celý leden, a vysoká sněhová pokrývka se tak držela celé týdny! Další vlna sněžení přišla kolem 27. až 29. ledna, kdy spadlo dalších 10 cm nového sněhu! Předtím ležící sníh trochu slehl, takže na konci ledna bylo zase kolem 30 cm. Na začátku února se oteplilo slabě nad nulu a sněhu ubylo, ale zůstalo stále pěkných 17 cm. Pak zase nastaly celodenní mrazy a 10. února připadly další 4 cm sněhu. Až po 20. únoru přišlo výraznější oteplení, které postupně rozupustily všechen sníh v nižších polohách, ten poslední odešel 26. února!

Zkrátka, před deseti lety ležel sníh v nižších polohách skoro dva měsíce v kuse, prakticky celý leden a únor. A i v nížinách to bylo 20 až 30 cm. Tehdejší zima ale byla přece jen extrémní. Dočkáme se ještě někdy takové? S ohledem na oteplování klimatu těžko slibovat takovou událost, ale je jisté, že větší množství sněhu zase někdy i v nížinách napadne a někjakou dobu se i udrží.
Autor: ms, meteocentrum.cz