Hluboká tlaková níže ovlivní západní a střední Evropu

10.12.2019

V pátek a v sobotu jsou ve Francii očekávány nárazy až 113 km/h.

Hluboká tlaková níže ovlivní západní a střední Evropu

Nad Islandem se nyní nachází střed hluboké tlakové níže, jejíž centrální tlak dosahuje 960 hPa.  Jihozápadní přesun této níže a zejména pak brázda vybíhající z ní na jih způsobí během čtvrtka a pátku velmi silný vítr v západní a centrální Evropě.

Během čtvrtka by měla tato níže začít ovlivňovat Britské ostrovy, kde se očekávají nárazy větru 80-97 km/h, a to zejména v jižním Irsku, jihozápadním Walesu a jižní Anglii. V kombinaci s vydatnými srážkami se předpokládají lokální záplavy či výpadky energie. Jelikož se právě ve čtvrtek ve Velké Británii konají předčasné parlamentní volby, je velkou otázkou, zda by špatné počasí nemohlo jejich výsledky ovlivnit.

Již ve čtvrtek odpoledne se nárazovitý vítr projeví také v severní a střední Francii. Ve čtvrtek večer a v pátek se pak vytvoří sekundární tlaková níže nad kanálem La Manche. Z tohoto důvodu jsou v pátek očekávány vydatné srážky a silný vítr v Nizozemí, Belgii, Německu, Dánsku a ve zbytku Francie. Nejhorší nárazy o síle až 113 km/h jsou přitom očekávány v jižní a střední Francii.

Nárazovitý vítr, ač o menší síle, lze očekávat také v severním Španělsku, Itálii a dokonce až na Balkáně. U nás by se měl silnější vítr projevit v pátek, maximální očekávané rychlosti jsou však aktuálně do 50km/h.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, accuweather.co

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK