Extrémní deště trápí východ Afriky

6.12.2019

Mimořádné srážky souvisí s vysokou teplotou moře poblíž afrických břehů

Extrémní deště trápí východ Afriky

Silně deštivý podzim trápí už řadu týdnů obyvatele Etiopie, Keni, Somálska a dalších východoafrických zemí. Během října a první poloviny listopadu spadlo až o 300 % vody víc než je obvyklé, v pobřežním Džibutsku spadlo dokonce za jediný den tolik, co normálně za dva roky.

Podle meteorologa Jonathana Erdmana stojí za přívaly vody výrazná fáze Dipólu v Indickém oceánu, což je podoba pacifického El Niña spočívající v rozdílných teplotách mořské vody v Indickém oceánu. Právě velmi teplá voda, která se ocitla u afrických břehů vedla k intenzivnímu výparu a následným vydatným dešťům.

Předpokládá se, že ke zvýšení intenzity dešťů přispívá i nárůst teploty, neboť teplejší vzduch pojme více vlhkosti, která pak může vypadnout jako intenzivní srážky.

Podle dostupných údajů si povodně a sesuvy půdy vyžádaly v oblasti nejméně 250 životů, postiženo bylo přibližně 2,5 milionu lidí, nejvíce v Jižním Súdánu, Etiopii a v Somálsku. Došlo k poškození cest a další infrastruktury, což komplikuje přístup lidí k potravinám a zdravotní péči.


Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;weather.com

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK