V pátek a v sobotu nárazovitý vítr

21.11.2019

Nárazy hrozí zejména na Vysočině, v Jihomoravském a LIbereckém kraji.

V pátek a v sobotu nárazovitý vítr

Po zvlněné okluzní frontě, která již brzy zanikne nad naším územím, se Česko ocitne mezi tlakovou výší se středem nad východním Ruskem a přibližující se tlakovou níží od jihozápadu. To povede k nárůstu tlakového gradientu, který vyústí v silnější jihovýchodní proudění. 

Nárazovitý vítr lze očekávat již dnes večer, zejména v moravských a slezských pohraničních oblastech. Druhou epizodu se silnějším větrem předpokládají modely zítra přes den, a to především na Vysočině, méně často pak i v Orlických horách, Jeseníku a na jižní Moravě. V noci na sobotu a v sobotu přes den pak vítr ve zmíněných oblastech ještě zesílí, přidá se navíc ještě oblast severních Čech.

Méně jisté jsou si modely intenzitou nárůstu rychlosti větru. Některé předpokládají nárazy k 70 km/h, jiné předpovídají pouze 45-50 km/h. I přes nejistotu vydává Český hydrometeorologický ústav na nárazovitý vítr výstrahu, a je doporučeno opatrnosti zejména při cestování.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK