Indické Dillí zasáhl toxický smog

18.11.2019

Znečištění mnohonásobně překročilo doporučené limity.

Indické Dillí zasáhl toxický smog

Zdrojem znečištění jsou kromě průmyslu a dopravy i vypalování strnišť na sklizených polích v okolí 20 milionového města. Zvlášť nebezpečné jsou drobné částice PM2.5, které se snadno dostávají do krevního oběhu. Některé látky pravidelně překračují dvacetinásobek limitů stanovaných Světovou zdravotnickou organizací.

Situaci zhoršuje i fakt, že řada lidí z různých důvodů nenosí masky na obličej. Někteří úvadí, že jsou pro ně příliš drahé, ale mnoho lidí je odmítá nosit kvůli vzhledu nebo kvůli tomu, že jim nošení masky není pohodlné. Navzdory varování lékařů a výzkumům potvrzujícím škodlivost smogu je tak nebezpečí často podceňováno.

Místní vláda se snaží situaci řešit rozdáváním masek dětem, několik dní byly dokonce uzavřeny školy. Byla omezena i automobilová doprava a pozastaveny stavební práce ve městě. Celkově se však situace nezlepšuje, smog přichází v poslední době každou zimu.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK